Jak grać w kości

Kości to zabawna, szybka i dość wciągająca gra, która sprawi, że stracisz głowę z podniecenia. Nawet jeśli Twoja trzeźwa logika podpowiada Ci, że nie ma czegoś takiego jak „karma dla gier”, prawdopodobnie nadal nie możesz oprzeć się chęci jej ulepszenia. Jako strzelec, będziesz czuł się odpowiedzialny za pieniądze innych graczy, zdając sobie sprawę, że i tak nie masz wpływu na wynik swojego strzału. Można nawet poprosić sąsiada o dmuchnięcie w kostkę na szczęście. Nikt przy stole nie będzie cię zatrzymywał, jeśli pójdzie szybko. Nie wahaj się, bo twoja karma może na tym ucierpieć!

Żadna inna gra w kasynie nie jest tak satysfakcjonująca jak sie gra w kosci. W grze możesz postawić na wszystko, ale standardowy zakład w grze daje Ci znaczną przewagę nad kasynem. Możesz grać w kości w sposób wyrachowany i jednocześnie przyjemny, ale jak w przypadku każdej gry hazardowej, przypływ adrenaliny będzie miał negatywny wpływ na twoją trzeźwość. Od czasu do czasu poczujesz chęć wykonania nie do końca przemyślanego ruchu. Jest to bardziej zabawne, gdy wygrywasz tylko takie zakłady, więc nikt przy stole nie będzie cię osądzał za podejmowanie nierozsądnego ryzyka. Emocje w grze zaczną się, gdy zakłady się skończą, Twoi koledzy z drużyny myślą o przyszłości, a Ty czujesz, że już znasz wynik następnego rzutu. A gdy po kilku zgadywaniach zaczniesz przegrywać, głównym powodem będzie niewątpliwie to, że Twoje szczęście się kończy. A więc wkroczyłeś w magiczny świat gier.

Skoro kości są takie fajne, to dlaczego nie wszyscy mogą w nie grać? Kości są dla mnie trochę jak brydż: to świetna gra, ale nie każdy ma cierpliwość, by nauczyć się jej zasad. Dla tych, którzy wolą trzymać się z dala od stołów do darmowa gra w kosci, jest to łatwe do zrozumienia. Z zewnątrz gra ta może wydawać się niezwykle skomplikowana. Sam stół jest ogromny – dwa razy większy niż stół do blackjacka. Dodatkowo, jest prowadzona przez zespół czterech profesjonalistów (boxman, stickman i dwóch krupierów), więc może wydawać się o wiele bardziej skomplikowana niż inne gry stołowe.

Żadne słowa nie są w stanie opisać atmosfery panującej przy stole, gdzie gracze z każdej strony wykrzykiwali swoje zakłady do krupierów i do siebie nawzajem.

Najstraszniejsza część zaczyna się, gdy gracze zaczynają wykrzykiwać komendy do strzelca rozkazującym tonem. Jak ten biedny facet z kośćmi może je wszystkie wynieść? Jak mogą się nad nim nie litować?

Ale cała szkoda znika, gdy stajesz się bardziej zaznajomiony z grą, a to jest dość łatwe do zrobienia, jeśli wiesz, gdzie zacząć.

Zakłady zaliczone/niezaliczone

Strzelec rozpoczyna swoją turę od wyboru dwóch kości (zwykle jest ich co najmniej pięć do wyboru), które stickman, za pomocą długiego kija z hakiem na końcu, przesuwa po stole do gracza. (Stickman nie rzuca kostką. Ten obowiązek należy do graczy, ale dość trudno jest sięgnąć na drugi koniec stołu, aby podnieść je do turlania. Stickman przesuwa kostkę do strzelca, aż wyrzuci „siódemkę” i kolejka przechodzi na następnego strzelca).

Przed wykonaniem pierwszego rzutu, strzelec musi dokonać zakładu pass lub fail. Normalnie, strzelec, wraz z innymi graczami, wybiera zakład pass, ponieważ przy 7 w pierwszym strzale, linia pass wygrywa, a linia non-pass przegrywa.

Wielu czytelników zapewne już się domyśliło, że suma 7 punktów jest statystycznie najbardziej prawdopodobnym wynikiem przy rzucie dwiema sześciościennymi kostkami. Nie trzeba zaglądać do statystyk, aby zobaczyć, dlaczego tak jest. Po tym jak pierwsza kość zostanie rzucona, niezależnie od wyrzuconej liczby, druga kość koniecznie będzie miała liczbę potrzebną do zdobycia 7 punktów. Ten schemat nie działa, jeśli wnioskowana suma jest niższa lub wyższa niż 7. Jeśli np. po rzuceniu pierwszej kostki wyrzucę 6, to nie da się uzyskać 6 punktów, bo na drugiej kostce nie ma zera. Albo jeśli wyrzucę 1 na pierwszej kości, to nie ma mowy, żebym dostał 8 punktów, bo na drugiej kości nie może być 7. Ta sama logika obowiązuje dla zakładów poniżej 6 lub powyżej 7. Statystycznie, 6 lub 8 jest nieco rzadsze niż 7, ale o wiele rzadsze niż 5 lub 9; 5 lub 9 jest bardziej powszechne niż 4 lub 10, a 4 lub 10 jest bardziej powszechne niż 3 lub 11; najrzadsze kombinacje to Oczy Węża (dwie jednostki) i Wagony (12 punktów).

Jeśli grasz w roli strzelca i wierzysz, że trójka padnie w pierwszej kolejce, możesz postawić na linię nieprzejezdną. Jeśli zgadłeś, zakład wygrywa. Zakład pass przegrywa, jeśli trafisz w linię kości (2, 3 lub 12 punktów). Zakład non-pass wygrywa, jeśli uzyskasz 2, 3 lub 12 w pierwszej kolejce. (W niektórych kasynach rolka 12 lub 2 liczy się jako remis). Niezależnie od tego, czy zakład no-lose wygrywa, czy wymagane są dodatkowe rolki, rolka 7 lub 11 jest zawsze uważana za przegraną w pierwszym rzucie.

Teraz, biorąc pod uwagę, że największa szansa jest na wyrzucenie 7 lub 11 w pierwszym rzucie, i że jest prawie niemożliwe, aby zdobyć 2, 3 lub 12 punktów, kto chciałby zrobić zakład no-pass anyway?

Pamiętaj jednak, że zakłady typu passing i non-passing nie zawsze sprawdzają się przy pierwszym strzale. Wiesz już, co się stanie, jeśli wyrzucisz 7 lub 11 – wygrywa zakład „walk-away”. Wiesz również, co się stanie, gdy wypadnie 2, 3 lub 12 – zakład pass przegrywa. Ale co jeśli wyrzucą 4, 5, 6, 8, 9 lub 10?

W takim przypadku strzelec przyznaje punkt. Jeśli jestem strzelcem i wyrzucę 6 przy pierwszym strzale, muszę wykonać jeszcze jeden strzał (a często więcej niż jeden dodatkowy strzał), dopóki nie zostanie rozegrany zakład passing lub non-passing. Każdy, kto postawił zakład pass, będzie patrzył, czy uda mi się wykonać kolejny roll za 6 punktów lub czy uda mi się wykonać roll za 7 punktów.

To właśnie tutaj zaczyna się główna ekscytacja. 7 w pierwszym rzucie byłoby dobrym wynikiem dla osoby nie zdającej, ale jeśli rzucisz 6, tylko osoba nie zdająca otrzyma 7. Ponieważ 7 jest najbardziej prawdopodobnym wynikiem, nie minie dużo czasu, zanim zostanie wytoczony punkt.

Grając w kości, będziesz zaskoczony, jak długo zajmuje strzelcowi „toczenie liczb” (poprzez gromadzenie punktów aż do uzyskania siedmiu). Podczas gdy strzelec stara się zdobyć punkt i nie wyrzucić 7, gracze mogą obstawiać różne dodatkowe zakłady. Dodatkowe zakłady mogą osiągać takie sumy, że gracze zapominają już o swoich oryginalnych zakładach pass/fail. (Chociaż dealerzy na pewno będą im o nich przypominać!).

Zakład z opcją wyjścia/niezakład z opcją wyjścia

Kiedy już uporządkujesz zakłady pass/fail, możesz łatwo poradzić sobie z zakładami typu exit/non-exit. Zakłady te działają na tej samej zasadzie, gdy punkt został rozstrzygnięty w pierwszej rundzie. Sprawdź następujący możliwy scenariusz z tobą jako strzelcem.

1) Robisz zakład pass z $5, wiedząc, że będzie wygrać na rolce 7 lub 11 i stracić na rolce 2, 3, lub 12.

2) Wyrzucasz 9.

3) Jeden z dużych krążków oznaczonych na stole jako „OFF” jest obracany do znaku „ON”. Następnie kładzie się ją na liczbie 9, tak aby wszyscy przy stole mogli zobaczyć wynik rzutu. (Twój passing bet nie gra, ponieważ nie odrzuciłeś 2, 3, 7, 11 lub 12. Ten zakład nadal może być wygrany, jeśli uda Ci się odrzucić kolejną 9 przed 7. Jeśli wyrzucisz 7, zakład jest przegrany).

4) Oczy węża wypadają. Być może już wcześniej słyszałeś, że oczy węża są jedną z trzech kombinacji „kościanych” (2, 3 i 12). Można by pomyśleć, że para jedynek jest złym znakiem dla zakładu passing bet. Byłoby to prawdą przy pierwszej rolce, ale po wybraniu punktu nie ma to już znaczenia. Teraz Twój zakład na przejście może przegrać tylko wtedy, gdy 7 wypadnie przed 9. Więc walcz jeszcze raz.

5) Seria rolek z liczbami: 8, 8, 6, 3, 10, 4, 6. Za każdym razem, gdy wypadnie 6 lub 8, sprawdzasz ponownie, czy wypadła 7. Na czole pojawiają się duże krople potu. Zakład jest tylko $5, więc dlaczego tak trudno jest toczyć 9? Przekonujesz sam siebie, aby skoncentrować się na kostce do gry. Nie musisz już uważać na dodatkowe zakłady w swojej bułce. Statystycznie, większość z tych zakładów jest mniejsza niż standardowe zakłady pass/fail, więc nie musisz się martwić o to, co robią inni gracze. Ale minęło już trochę czasu, odkąd sam obstawiałeś zakład, więc dlaczego nie wprowadzić do gry trochę emocji?

6) Robisz zakład wyjścia o 5 dolarów. To czyni twój następny rzut pierwszym rzutem, nawet jeśli punkt został już określony jako 9.

7) Otrzymujesz 11. To szczęście! Zakład na wyjście wygrywa, ponieważ liczył się jako pierwszy strzał. Wynik ten nie miał wpływu na zakład o wyjście. I teraz, jak każdy gracz w historii kości, wpadasz na świetny pomysł. Postanawiasz uczynić się nietykalnym, ubezpieczając się zakładem na wyjście z gry na rolkę 7.

8) Zrobić swoje wyjście bet ponownie na $5 i przekonać się, że jesteś teraz bezpieczny. Teraz, jeśli toczyć 9, oryginalny zakład wyjścia wygrywa. Ale, zgadłeś, jeśli toczyć 7, walk-through bet przegrywa, ale to jest w porządku, bo zakład wyjścia wygrywa (bo dla pierwszego rolki z zakładu wyjścia, 7 oznacza zwycięstwo).

9) Masz 12 punktów. Twój zakład na wyjście przegrywa. Oryginalny zakład z możliwością przejścia pozostaje jednak nienaruszony. Mentalnie mówisz sobie: „Jeśli 7 i 9 są dla mnie w tej chwili najważniejszymi liczbami na świecie, to nie znaczy, że kostka do gry musi wybierać między tymi dwiema liczbami!”. Ale zdecydujesz się skorzystać z zakładu wyjścia i postawić $5 ponownie.

10) Toczysz 6, co oznacza, że Twój zakład wyjścia nie wygrywa ani nie przegrywa. Ale 5 teraz staje się punktem dla zakładu wyjścia (tak jak w przypadku pierwszej rolki). Teraz grasz w minigrę (z punktu 6) wewnątrz głównej gra w kosci (z punktu 9).

11) Wyrzucasz 7. Oba zakłady przegrywają. Ponadto, ponieważ wyrzuciłeś 7, prawo do bycia strzelcem przechodzi na innego gracza. Czy będziesz kontynuował grę jako widz? Próbujesz znaleźć jakiś znak lub wskazówkę i okazuje się, że właśnie przeszedłeś ścieżkę składającą się z 11 kroków. A skoro

11 to szczęśliwa liczba, musisz pilnie dokonać przechodzącej bet 5 dolarów. Nowy strzelec na pewno wygra. Po prostu to wiesz!

Inne zakłady

Przy rolce 12 (a w niektórych wersjach 2), zakład niepasujący gra remis. Nie zapominaj, że wszystkie zakłady pass automatycznie przegrywają przy rolkach 2, 3 i 12. Gdyby wszystkie zakłady nieprzechodnie automatycznie wygrywały, to przy takich zakładach gracze mieliby niewielką przewagę statystyczną. Więc nawet jeśli non-passable bet przegrywa na rolce 7 lub 11, wygrywa na rolce 2 lub 3 (a w niektórych wersjach 3 lub 12), a 2 lub 12 pozostają na stole do następnej rundy.

Dzięki tej opcji losowania, kasyno zyskuje przewagę w zakładach bez przegranej.

Przydatne zakłady

Ze względu na niskie szanse w kasynie, zakłady pass i quit są najbardziej powszechne przy stole do gry. Ale najlepsze zakłady to te z największymi szansami na wygraną.

Wśród doświadczonych graczy w kości, jest ogólnie przyjęte, że zakład na kursy jest częścią oryginalnego zakładu, chociaż są one dokonywane w dwóch etapach. Jeśli chcę postawić $5 na każdą rundę gry, wolałbym znaleźć stół z minimalnym zakładem 50 centów, pozwalający na kursy 1 na 10 lub wyższe. Możliwe jest postawienie zakładu pass w wysokości 50 centów i postawienie dodatkowych 5 dolarów po ustaleniu punktu. Więc mój $5.50 bet będzie 50 centów z małym procentem kasyna (około 1,4%), a pozostałe $5 bet będzie grać bez procentu kasyna.

Jeśli chciałeś poznać najlepsze zakłady na kości pod względem procentowym w kasynie, to już to zrobiłeś.

W rzeczywistości, nawet znając wszystkie szanse, gra w kosci zasady nie będzie tak łatwa, jeśli zostaniesz uderzony falą adrenaliny. Właśnie wtedy zaczynasz tęsknić za emocjami związanymi z zakładami standardowymi. Jeśli nie masz już wystarczającego ubezpieczenia na zakład, aby uzyskać jak najwięcej z gry, możesz przejść do zakładów play-by-play, podając numer, który strzelec rzuci jako następny, próbując zdobyć punkt przed siódemkami.